Házenkářská výstava zamířila z olympiády na Horňácko do Velké nad Veličkou

Vernisáž ve čtvrtek 10. listopadu v 17 hodin. Příznivce sportu nejen z Velké zve Český svaz házené a Národní házenkářský archiv na příjemný podvečer s házenou, muzikou a přípitkem v podkroví obecního úřadu ve Velké nad Veličkou.
Ojedinělá výstava Století házené dobývá muzea a výstavní sály České republiky už dva roky. Premiéru slavila ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, těšila sportovní odborníky i fanoušky ve Veselí nad Moravou, Strážnici, Zubří, Uherském Hradišti, Lázních Kynžvart, ve Zlíně a v létě nad ní vlálo pět olympijských kruhů z Ria v ostravském Olympijském parku. Odtud ve čtvrtek zavítá na Horňácko.
Výstavní prostory velické radnice otevřou zítra v sedmnáct hodin brány historie československé házené. „Už na vernisáži dýchne z expozice na návštěvníky vůně sportovní historie, na stříbrném filmovém plátně z mlhy času vystoupí záběry z dob první republiky a zašustí stránky letitých časopisů a knih, ve vitrínách se zablýská zlatý poklad československé házené v podobě medailí ze světových šampionátů, “ láká k návštěvě tohoto ve výstavnictví i sportu revolučního počinu autor úspěšně zhmotněné myšlenky Vladimír Salčák. Otec dvou českých reprezentantek a bývalý hráč národní házené ve Veselí nad Moravou se sportovní historii věnuje už od dob, kdy aktivně sportoval. Ve svých archivech vybral do Století házené ty nejatraktivnější házenkářské příběhy, doslova milníky československé házenkářské historie. „Naše země se stala díky tradici a oblibě národní házené okamžitě po přechodu na házenou hranou podle mezinárodních pravidel v polovině minulého století házenkářskou velmocí. Československé házenkářky a házenkáři vozili ze šampionátů vždy medaile a tituly mistrů světa ve všech třech druzích házené, které se na našem území hrály. Tedy v české neboli dnes národní házené, v německé házené o jedenácti hráčích, která se hrála na fotbalovém hřišti před statisícovými návštěvami i v dnešní házené, která se narodila ve Skandinávii,“ vypráví Vladimír Salčák, který svoje znalosti sportovních dějin často zúročuje v televizních soutěžích.
S výstavou ze sportovní historie nepřijel její autor do Velké nad Veličkou náhodou. „Mám tady mnoho kamarádů z časů, kdy jsem na dnes už zaniklé Siberově škvárové atletické dráze běhal v dresu Kordárny čtvrtku a půlku míle. A dvě půlky bude mít i výstava. Po skončení její házenkářské části otevřeme druhou polovinu výstavy, tentokrát z místní atletické historie, nezávislého fotbalového turnaje Hozákův pohár, který se hrál v nedalekém Filipově údolí v osmdesátých letech a působili na něm i místní sportovci a připomeneme si také úspěchy házené ve Velké nad Veličkou,“ plánuje předvánoční výstavní dobrodružství Vladimír Salčák, který byl za přínos pro rozvoj házené a mapování její historie oceněn v roce 2014 cenou Českého svazu házené CZECH HANDBALL MADE. Tu před ním získali například nejlepší světový házenkář roku 2010 Filip Jícha, reprezentační trenér žen Jan Bašný nebo švýcarský fotograf Alex Wipf.
[Not a valid template]
Výborná práce